Wyłudzenie zwrotu nadwyżki VAT-u naliczonego nad VAT-em należnym

Jak wskazałem w poprzednim artykule, osoby organizujące karuzele podatkowe często wykorzystują przepisy prawa podatkowego, które pozwalają przedsiębiorcom na uzyskanie zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad podatkiem należnym. Najłatwiej będzie wyjaśnić to na przykładzie:

Firma X handluje telefonami komórkowymi. Kupuje od firmy Y telefon za cenę 100 zł + VAT czyli w sumie 123 złote. Następnie sprzedaje ten telefon klientowi za 150 złotych + VAT czyli za 184,5 złotych brutto. Podatek VAT, który został zapłacony przez firmę X przy zakupie telefonu jest podatkiem VAT należnym. Natomiast podatek VAT, który został doliczony do ceny sprzedaży telefonu klientowi firmy X jest podatkiem VAT naliczonym. Aby nie doszło do sytuacji, gdy za ten sam towar podatek VAT jest płacony dwukrotnie, firma X ma prawo zwrócić się do Urzędu Skarbowego o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym. Należy zatem odjąć od 34,5 zł (podatek naliczony) kwotę 23 zł (podatek należny). Uzyskana kwota – 11,5 złotego stanowi nadwyżkę, która, na wniosek firmy X, zostanie jej zwrócona.

Na takiej samej zasadzie działają twórcy karuzel podatkowych. Dzięki fikcyjnemu obrotowi towarowemu zyskują oni możliwość uzyskania zwrotu od Skarbu Państwa znacznych sum pieniężnych. Z tego względu fikcyjny obrót jest bardzo duży, sięga często kilku milionów złotych. Transakcje dokonywane są błyskawicznie – nawet w ciągu kilku minut towar kupiony przez jedno z przedsiębiorstw biorących udział w karuzeli jest odsprzedawany dalej, a transakcje dotyczą sprzedaży co najmniej kilkuset sztuk towaru. Pozwala to w krótkim czasie „rozkręcić” karuzelę podatkową, jeszcze przed tym jak Urząd Skarbowy zorientuje się o jej istnieniu.

Autor artykułu: aplikant adwokacki Michał Marciniak

kontakt tel. 697 053 659 lub 22 629 00 36

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Wyłudzenie zwrotu nadwyżki VAT-u naliczonego nad VAT-em należnym

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  aplikant adwokacki Michał Marciniak

  • Wojtek pisze:

   Witam serdecznie!

   Przepraszam, ale nie czegoś nie rozumiem. Firma X płaci firmie Y za telefon 100 zł + 23% VAT, czyli 123 zł. Następnie sprzedaje telefon klientowi za 150 zł + 23% VAT, czyli 184,5 zł. Jeśli sprzedaż odbywa się w kraju, to wg mnie firma X niczego nie dostanie jako zwrot, tylko od podatku należnego (34,5 zł) odejmie podatek już zapłacony (naliczony) i wpłaci różnicę w wysokości 11,5 zł do urzędu skarbowego.

   Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę.

   Pozdrawiam i gratuluję bardzo ciekawego bloga.

   • Bartłomiej Łukomski pisze:

    Witam,

    zakres obowiązywania podatku w związku z firmą Y kończy się na sprzedaży telefonu. Co do firmy X to posiada ona dwie możliwości.
    Należy wskazać, iż nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym wykazuje się w deklaracji VAT-7(14) w pozycji 50. O sposobie rozliczenia nadwyżki decyduje sam przedsiębiorca, a więc może przenieść nadwyżkę na kolejny okres rozliczeniowy lub zadeklarować zwrot na konto bankowe służące firmowym rozliczeniom.

    Zgodnie z powyższym, zwrot może zostać wypłacony w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji, pod warunkiem złożenia przez przedsiębiorcę odpowiedniego wniosku w urzędzie skarbowym. Jednakże, warunkiem jest złożenie przez podatnika zabezpieczenia majątkowego w wysokości, która odpowiada kwocie wnioskowanego zwrotu podatku.

    Podatkiem należnym w jest całość kwoty, natomiast różnica – kwota 11,50 zł jest nadwyżką, która przekracza podatek należny. Oczywiście, to jest prosty przypadek, natomiast w trudniejszych kazusach – Urząd Skarbowy ma zawsze możliwość zakwestionowania wysokości zwrotu podatku i ma obowiązek wyliczenia z urzędu wysokości zwrotu należnego przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− cztery = 0

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>