W jaki sposób zachować status osoby niekaranej mimo popełnienia przestępstwa skarbowego?

Jeśli zostaniesz skazany za przestępstwo skarbowe, to zostanie to odnotowane w twojej karcie karnej. W świetle przepisów, skazanie za przestępstwo skarbowe jest równoznaczne ze skazaniem za przestępstwo kryminalne, a więc może być dla Ciebie bardzo uciążliwe.

Wielu pracodawców wymaga od kandydatów do pracy przedstawienia oświadczenia o niekaralności. Informacja z Krajowego Rejestru Karnego jest także potrzebna w wielu innych sytuacjach życiowych, np. stanowi załącznik do dokumentów przetargowych, w przypadku gdy przetargi organizowane są ze środków publicznych.

W kodeksie karnym skarbowym przewidziane są dwie możliwości zachowania statusu osoby niekaranej nawet w przypadku popełnienia przestępstwa skarbowego:

 • skorzystanie z instytucji dobrowolnego poddania się odpowiedzialności;

 • warunkowe umorzenie postępowania.

W przypadku gdy rozpoznający sprawę Sąd udzieli zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, to, zgodnie z art. 18 § 2 k.k.s. informacji o wyroku nie wpisuje się do Krajowego Rejestru Karnego. Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności najczęściej jest najlepszym rozwiązaniem sprawy karnoskarbowej i to rozwiązanie w pierwszej kolejności bierz pod uwagę.

Dobrowolnemu poddaniu się odpowiedzialności poświęciłem serię artykułów, dlatego dziś skoncentruje się natomiast na opisaniu instytucji warunkowego umorzenia postępowania o przestępstwo skarbowe.

W przypadku gdy Sąd wyda wyrok warunkowo umarzający postępowanie, to w karcie karnej figuruje zapis o warunkowym umorzeniu, ale osoba, wobec której tego typu wyrok zapadł w świetle prawa nie jest uznawana za karaną. Należy więc uznać, że warunkowe umorzenie postępowania również jest korzystnym rozwiązaniem sprawy karnoskarbowej.

Sąd umarzając warunkowo postępowanie:

 • stwierdza winę oskarżonego;

 • umarza sprawę;

 • nakłada na oskarżonego pewne obowiązki, których niespełnienie będzie się wiązało z podjęciem warunkowo umorzonego postępowania, a więc w konsekwencji ze skazaniem.

Warunkowe umorzenie postępowania, w przeciwieństwie do dobrowolnego poddania się odpowiedzialności, jest instytucją regulowaną nie tylko w Kodeksie karnym skarbowym, ale jest obecna także w „zwykłym” Kodeksie karnym. W sprawie o przestępstwo skarbowe mają zastosowanie takie same zasady korzystania z tej instytucji. Zgodnie art. 20 § 2 k.k.s. bowiem w sprawach karnoskarbowych stosuje się niektóre przepisy kodeksu karnego, w tym przepisy dotyczące warunkowego umorzenia postępowania.

Przesłanki wydania przez Sąd wyroku warunkowo umarzającego sprawę o przestępstwo karne skarbowe są następujące:

 1. wina sprawcy i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne;

 2. okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości;

 3. sprawca nie jest osobą karaną;

 4. właściwości i warunki osobiste sprawcy wskazują, że pomimo umorzenia postępowania sprawca będzie przestrzegał porządku prawnego.

Jeśli w Twojej sprawie o przestępstwo skarbowe ustawodawca wyklucza skorzystanie z dobrowolnego poddania się odpowiedzialności (kategorie tych spraw są opisane w jednym z poprzednich artykułów) lub nie masz możliwości spełnienia warunków formalnych wniosku o udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności to rozważ złożenie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego. W takim wniosku powinieneś dokładnie opisać czemu Twoim zdaniem zachodzą w Twojej sprawie wskazane przeze mnie wyżej przesłanki.

Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego skarbowego Sąd rozpoznający sprawę może zastosować warunkowe umorzenie postępowania w przypadku popełnienia praktycznie każdego z przestępstw skarbowych. Jest to instytucja, która pozwala zachować status osoby niekaranej, mimo uznania oskarżonego za winnego popełnienia przestępstwa karnoskarbowego.

Nieliczne wyjątki od tej zasady są opisane w art. 41 § 2 k.k.s., opisze je szczegółowo w kolejnym artykule.

Autor artykułu: aplikant adwokacki Michał Marciniak

kontakt tel. 697 053 659 lub 22 629 00 36

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „W jaki sposób zachować status osoby niekaranej mimo popełnienia przestępstwa skarbowego?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  aplikant adwokacki Michał Marciniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


6 × sześć =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>