Na czym polega karuzela podatkowa?

W tym artykule postaram się wyjaśnić mechanizm działania tzw. karuzeli podatkowej. Jest to najpoważniejsze przestępstwo skarbowe, które generuje największe straty w budżecie państwa. Firmy, które działają w ramach karuzeli podatkowej nie płacą podatku VAT należnego lub też wyłudzają zwrot podatku VAT.

W ramach karuzeli działa kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt podmiotów gospodarczych. Są to zarówno spółki kapitałowe (najczęściej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), jak i spółki osobowe czy też osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Podmioty te prowadzą fikcyjną wymianę handlową, a rzeczywistym motywem i celem ich działań jest wyłudzanie podatku VAT.

Wyłudzanie podatku VAT następuje najczęściej przy wykorzystaniu jednego z dwóch mechanizmów:

 • wyłudzenia zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym;

 • wyłudzanie zwrotu podatku VAT w związku z wewnątrzwspólnotową wymianą towarów.

Każdemu z tych dwóch sposobów poświęcę odrębne artykuły, w tym momencie koncentrując się głównie na przybliżeniu samego mechanizmu działania karuzeli podatkowej.

Najczęściej zaangażowane w karuzelę podatkową są podmioty gospodarcze z różnych państw (zwłaszcza, gdy następuje wyłudzenie podatku VAT przy wykorzystaniu przepisów o wewnątrzwspólnotowej wymianie towarów). Zazwyczaj osoby organizujące karuzele podatkowe nie ujawniają swojej tożsamości. Działalność gospodarczą, czy to pełniąc funkcje statutowe w spółkach (osobach prawnych), czy też występując jako osoby fizyczne prowadzą za to osoby podstawione, tzw. „słupy”. Osoby te nie mają żadnego realnego wpływu na działalność firmy, nie mają dostępu do rachunków bankowych ani nie przygotowują faktur. Ich jedynym zadaniem jest podpisywanie się pod dokumentami (głównie fakturami), które są generowane przez osoby organizujące karuzelę podatkową. Słupy otrzymują za swoją „pracę” wynagrodzenie od szefów grupy przestępczej. Ponoszą oni natomiast, z racji formalnego uczestnictwa w całym procederze, odpowiedzialność finansową oraz karną. Odpowiedzialności tej zostaną poświęcone kolejne artykuły.

Towarem, który najczęściej jest przedmiotem fikcyjnej wymiany handlowej są rzeczy, które mogą zostać w łatwy sposób przemieszczane pomiędzy firmami będącymi ogniwami karuzeli podatkowej, a także o wysokiej wartości, aby w krótkim okresie było możliwe osiągnięcie obrotu towarowego w dużej skali. Z doświadczenia zawodowego wiem, że osoby firmy biorące udział w karuzelach podatkowych często dokonują obrotu telefonami komórkowymi, sprzętem elektronicznym. Zdarza się również, że towarem będącym przedmiotem fikcyjnego obrotu są tzw. „dobra niematerialne”, tzn. oprogramowanie, e-booki, muzyka w formacie cyfrowym. Należy podkreślić, że jest zasadą, iż towar uwzględniony na wystawianych przez podmioty biorące udział w karuzeli podatkowej fakturach nie istnieje lub faktycznie nie jest przekazywany pomiędzy podmiotami. Transakcje odbywają się w bardzo krótkim czasie, tzn. towar nabyty przez firmę jest natychmiast odsprzedawany kolejnemu podmiotowi za cenę minimalnie (nawet o kilka promili – chodzi o uniknięcie konieczności zapłaty wysokiego podatku dochodowego) itd. Oczywiście, tego typu handel nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego – firmy sprzedają towar, ale nie uzyskują w ten sposób żadnego zysku, a zdarza się, że po pewnym czasie odkupują sprzedany wcześniej towar za cenę wyższą niż w momencie jego sprzedaży.

Kolejną cechą charakterystyczną karuzeli podatkowych, świadczących o fikcyjności obrotu jest nieposiadanie środków pozwalających na prowadzenie działalności na dużą skalę. Nie jest bowiem fizycznie możliwe aby spółka niezatrudniająca pracowników lub zatrudniająca jedną osobę, nie posiadająca zewnętrznego magazynu dokonywała transakcji sprzedaży i kupna wielu tysięcy sztuk towaru miesięcznie.

Podsumowując – karuzela podatkowa to sieć podmiotów gospodarczych, które dokonują fikcyjnego obrotu towarowego. Charakter tego przestępstwa jest skomplikowany, gdyż osoby organizujące karuzele podatkowe próbują w różny sposób ukryć fikcyjność obrotu towarowego. Następne artykuły zostaną poświęcone przybliżeniu problematyki.

Autor artykułu: aplikant adwokacki Michał Marciniak

kontakt tel. 697 053 659 lub 22 629 00 36

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Na czym polega karuzela podatkowa?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  aplikant adwokacki Michał Marciniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× 5 = trzydzieści

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>